NASZA HISTORIA
SIOSTRY BERNARDYNKI są franciszkankami, które na poczatku XV wieku zapoczątkowały kilkuwiekową historię wspólnot kontemplacyjnych powstałych na ziemiach polskich, opartych na regule III Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu. Nasza historia ściśle wiąże się z Zakonem Braci Mniejszych, a w sposób szczególny z Prowincją Niepokalanego Poczęcia NMP powstałą w Krakowie w 1453 roku, zwaną Prowincją OO.Bernardynów, założoną przez św. Jana Kapistrana. To właśnie przy klasztorach OO. Bernardynów powstawały i były pod ich duchową opieką żeńskie wspólnoty tercjarek, które uformowały klasztory o obowiązującej klauzurze przyjmując nazwę "bernardynki".
Zakon Sióstr Bernardynek jest zatem pierwszym zakonem kontemplacyjnym o polskim rodowodzie. W swej historii rozwijał się prężnie, licząc w 1772 roku 23 klasztory z 580 siostrami. Okres zaborów i związana z nim kasata klasztorów nie ominęła bernardynek. Skasowano m.in. klasztory w Warszawie, Lwowie, Grodnie, Kownie, Mińsku, Słonimiu, Wilnie, Poznaniu, Kaliszu i inne. Obecnie Siostry Bernardynki posiadają 9 klasztorów w których żyje ponad 200 sióstr. Reprezentujemy nurt duchowości franciszkańskiej z charakterystycznym rysem polskiej tradycji bernardyńskiej ubogaconej przykładem świętości rodzimych patronów jak: św. Jan z Dukli, św. szymon z Lipnicy, bł. Władysław z Gielniowa, bł. Anastazy Pankiewicz. Oficjalna nazwa naszego zakonu brzmi: "Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu zwane w Polsce Bernardynkami". Zachowujemy III Regułę św. Franciszka i Konstytucje w nowej redakcji zatwierdzone przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1989 roku. Franciszkański charyzmat realizujemy szczególnie przez kult Eucharystii - Adorację Najświętszego Sakramentu.
Nasz KLASZTOR w CHĘCINACH koło Kielc jest fundacją wileńskiego Klasztoru św. Michała Archanioła. Od 1930 roku jesteśmy obecne w pięknych, malowniczych, królewskich Chęcinach, dzięki inicjatywie Matki Klary Tuszewskiej (na zdj. obok), która przeszczepiła do Chęcin na nową fundację rozwijający się prężnie konwent z Wilna (fundacja książąt Sapiehów z 1596 r.). W naszym życiu klauzurowym idziemy wzorem Niepokalanej Matki Bożej - Królowej Zakonu Serafickiego i św. Franciszka z Asyżu, od którego czerpiemy natchnienie do życia Ewangelią i głębokiej kontemplacji. Uprzywilejowane miejsce w naszym życiu zajmuje wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, w której powierzamy intencje całego Kościoła i świata.
Doświadczamy wielkiej radości życia kontemplacyjnego w [oświęconej Bogu wspólnocie siostrzanej opierając się na wartościach, które stanowią Franciszkańską Drogę: MODLITWA - wartość fundamentalna naszego kontemplacyjnego życia; POKUTA - rozumiana jako stałe nawracanie się; MINORITAS - przyjęciew prostego stylu życia; UBÓSTWO - wyrzeczenie się dóbr materialnych oraz duch wzajemnej służby. Zapraszamy dziewczęta, które pragną poświęcić się Panu Jezusowi w naszej wspólnocie na wzór Niepokalanej Matki Bożej i Świętego Naszego Ojca Franciszka.